Zašto neki ljudi mogu ostati duže pod vodom?
Povezane objave
Svako je bar jednom u životu pokušao da zadrži dah i što duže ostane pod vodom. Koliko ste izdržali? Zašto neko izdrži samo par sekundi, dok drugi uspiju da zadrže dah i po nekoliko minuta, pod vodom?
Naučna istraživanja pokazala su da se ljudski organizam prilagođava fizički i genetički ronjenu na dah, zahvaljujući povećanoj slezini.
Primjer za ovakav slučaj, povećane slezine i sposobnosti ronjenja bez kiseonika, više od minuta, jeste pleme Bajau. Ovo pleme dobilo je nadimak “mornarski nomadi”, baš zbog svojih sposobnosti i života na moru. Oni nastanjuju područje u blizini ostrva Borneo, u Indoneziji. Bave se ribolovom i najveći period života provedu u vodi.
Oni su vješti ribolovci i koriste isključivo alatke koje su sami napravili za lov.
Zabilježen je slučaj jednog pripadnika ovog plemena, koji je u potrazi za ribom proveo u vodi 13 minuta, bez vazduha. Ovo jedino uspeva vrsti poznatoj kao morska vidra.
Organizam i tjelesni sklop plemena Bajau, omogućava im da kristalno jasno vide kroz vodu i do 25 metara u toku ronjenja i lova na ribu.
Istraživači navode da pripadnici plemena imaju ovakve mogućnosti zahvaljujući velikoj slezini. Slezina je organ koji razgrađuje oštećena krvna zrnca i rezervoar krvi, i posmatra se kao jedan od centara funkcionisanja retikuloendotelnog sistema. Slezina koja je povećana obezbeđuje za 10 posto više krvnih zrnaca, koji prenose kiseonik krvotokom što pripadnicima ovog plemena omogućava da dugo izdrže bez kiseonika, pod vodom.
Naučnici smtaraju da je ovo prvi pokazatelj sposobnosti genetičke adaptacije savremenog čovjeka na okruženje i na okolnosti koji ga okružuju.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*