Supernova je bila inspiracija za crteže stare 6 hiljada godina
Povezane objave
Prije oko šet hiljada godina, predivni sjajni objekat obasjao je nebo i bio inspiracija za tadašnje ljude, koji su ovjekovječili taj prizor crtežom u kamenu.
Grupa astrofizičara i arheologa sa Instituta fundamentalnog istraživanja iz Indije objavili su studiju u kojoj tvrde da su pronašli najstariji prikaz supernove uistoriji čovječanstva. Naime, ilustracije ugravirane u stijenu, širine oko 48 centimetara pronađene u Kašmiru, datiraju između 500 i 1500 g.p.n.e.
Crtež prikazuje dva čovjeka i psa kojii du u lov, a iznad, na nebu, prikazana su dva sjajna objekta koja lebde na nebu. Dok naučnici smatraju da je jedno supernova, za drugo misle da je Mjesec.
Šta je supernova?
Supernova je zvjezdana eksplozija tokom koje se izbacuje ogromna energija za izuzetno kratak vremenski period. Tokom istorije u našoj Galaksiji dokumentovane su najmanje tri pojave supernovih. Stari Kinezi su zapisali da su vidjeli supernovu 1054. godine, a danas ostatke ove eksplozije poznajemo kao maglini Krab u sazviježđu Bika.
Naredna supernova je zabilježena 1572. godine i poznata je kao Tiho Brahejeva zvijezda. Zatim, Keplerova supernova, kako se naziva, pojavila se na nebu 1604. godine. U galaksiji veličine Mliječnog puta statistički trebalo bi da se dogodi prosječno jedna supernova svakih 100 godina. Ipak, posljednja supernova u Mliječnom putu za koju mi znamo se dogodila prije više od 4 vijeka.
Prema istraživanjima naučnika sa indijskog univerziteta, supernova nazvana HB9, dogodila se oko 4500 godine, prije nove ere, u vrijeme kada je Kašmir bio naseljen ljudima, što im dovoljan dokaz da tvrde da je na crtežima prikazana ova zvjezdana eksplozija.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*