Na fotografiji zabilježena “bijela duga”

29/11/2016 16:55

Na fotografiji zabilježena “bijela duga”

Način na koji priroda funkcioniše zaista je zadivljujuć, a ponekad i nevjerovatan. Svaki prirodni fenomen je jedinstven, a sada je zabilježen još jedan – “bijela duga”.

“Bijela duga” izgleda upravo kako i zvuči – nestvarno, a fotograf Melvin Nikolson ju je 20. novembra rano ujutru zabilježio u škotskom regionu Ranoč.

Postojanje “bijele duge” se lako može objasniti: sačinjena je od sitnih kapljica vode prouzrokovane maglom, a zbog male količine kapljica vode ova duga se slabo vidi, a sadrži crvene spoljne i plavičaste unutrašnje ivice.

Ovaj luk od magle je spektakularan i veoma redak fenomen koji se može vidjeti samo kada je Sunce na suprotnoj strani, zbog čega je ova fotografija još dragocjenija.

"Bijela duga"

“Bijela duga”

“Bijela duga” formira se na isti način kao i “prava” duga – u svjetlosti koja se reflektuje unutar kapljica vode i javlja se u formiranom velikom krugu ili svodu od otprilike 42 stepena, fokusiran suprotno od Sunca.

29/11/2016 16:55

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Pretraga

ITEP300x250px