Istorija Dana zaljubljenosti: Legende i mitovi
Povezane objave
Među “najpopularnijim” praznicima na svijetu svakako je Dan zaljubljenih koji obilježava veliki broj ljudi širom svijeta. Ali kako je on nastao?
Svakog 14. februara uruči se najviše poklona u godini, a dan kada se slavi ljubav na globalnom nivou podrazumijeva i veliki broj čestitki, cvijeća, čokolada, nakita…
Međutim, kroz istoriju ovaj datum nije uvijek isto značio – Dan zaljubljenih kako se danas slavi i ono što danas predstavlja – vremenom je nastajao, dok je korijen ove proslave daleko u istoriji.
Istorija Dana zaljubljenih
Dan svetog Valentina ili Dan zaljubljenih vezuje se za vrijeme prije početka hrišćanstva, a iako danas predstavlja veličanje ljubavi – u to vrijeme uključivao je kažnjavanje i nasilje.
U starom Rimu se 13, 14. i 16. februara obilježavao praznik plodnosti “Luperkalija” – zbog čega se upravo ovaj praznik smatra pretečom današnjeg praznika ljubavi.
Sveti Valentin
Za vrijeme cara Klaudija u Rimu je živio sveštenik/biskup po imenu Valentin. Za njegov život vezane su mnoge legende, prema kojima je on mučen i uhapšen jer je pomagao zatvorenicima, a dok je bio u zatvoru svog tamničara je prekrstio u hrišćanina, a njegovu ćerku izliječio od sljepila. Navodno, on se i zaljubio u ćerku svog tamničara kojoj je slao poruke sa potpisom “od tvog Valentina” (From your Valentine).
Ipak – smatra se da ova priča nije istinita, ali postoji još jedna priča prema kojoj je car Klaudije zabranio mladićima u državi da se žene i imaju porodice jer je htio od njih da napravi vojnike, a kako bi bili što bolji u tome – smatrao je da ne bi trebalo da imaju ženu i porodicu. Međutim, Valentin je krišom vjenčavao ljude, zbog čega je bio uhapšen. Sveti Valentin se slavi 14. februara jer se vjeruje da je upravo tada i preminuo (što je prema istorijskim činjenicama – malo vjerovatno, ali u to se vjeruje).
Prva poruka za Dan zaljubljenih
Prva dokumentovana poruka za Dan zaljubljenih poslata je 1415. godine, a nju je poslao vojvoda od Orleansa iz Francuske svojoj dragoj kada je bio zatočen u Londonskoj kuli.
U Velikoj Britaniji slanje ljubavnih poruka postaje veoma popularno sredinom 18. vijeka, a upravo se ove poruke smatraju pretečom današnjih čestitki za Dan zaljubljenih. Prve poruke su bile napravljene od čipke i papira, a ubrzo je objavljena i zbirka rima i poruka pod nazivom “Pisac za mladiće za svetog Valentina”.
Već početkom 19. vijeka ljubavna pisma i čestitke za Dan zaljubljenih postaju toliko popularne da su počele da se otvaraju i fabrike za njihovu masovnu proizvodnju kako u Velikoj Britaniji, tako ubrzo i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Oko milijardu čestitki je poslato 2010. godine za Dan zaljubljenih, čime je ovaj praznik došao na drugo mjesto po broju poslatih čestitki širom svijeta – odmah poslije Božića, koji i dalje drži ovaj rekord.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*