Kako da filtriramo informacije u vrijeme pandemije?
Povezane objave
U vrijeme pandemije i vanrednih stanja uvećana je potražnja za osnovnim informacijama, pa i onim dodatnim koje su nam neophodne za objašnjenje nečega što ne razumijemo, kako bismo otkrili uzrok, pokušali da razumijemo posljedice i, na kraju, kako bismo prema tome nekako uredili svoj život.
Uz pojavu društvenih mreža, protok informacija je brži, njih je količinski više, ali pojavljuju se i dezinformacije koje nam onemogućavaju da imamo realnu sliku o onome o čemu se informišemo.
U redovnim okolnostima, dok se informišemo na Internetu, čitajući štampu, gledajući televiziju, primat medijskog diskursa je crna hronika.
Zašto je važno da ovo razumijemo?
U sitaciji u kojoj nam dan počinje informacijama o ubistvima, saobraćajnim nezgodama, samoubistvima, silovanjima i vršnjačkom nasilju, počinje polako da se svodi bilans onih kojima to narušava svakodnevicu, utiče na psihičko stanje, stvara nesanicu, a nerijetko pokreće i određen nivo depresije.
Trenutno, potencijalna opasnost je širenje panike, a ono može da ima dugoročne posljedice, takođe, po psihičko stanje ljudi.
Kako da se zaštitimo?
- Pažljivo dozirajte vijesti iz politike i „crne hronike“,
- Birajte ono što vas usrećuje, podstiče i motiviše,
- U pauzama od informisanja, pogledajte po koji smiješan video klip,
- Pojedine teške informacije možete prihvatiti isključivo kao jednokratne informacije,
- Započnite dan vijestima koje se odnose na neku opštu temu koja vas zanima,
- Isključite automatske notifikacije sa vijestima – tako kontrolištete kada i šta ćete pročitati.
Na kraju, imajte na umu da sve teške vijesti koje pročitamo u trenutku izazivaju empatiju, pa pretjerane emotivne reakcije, što može da izazove anksioznost.
Dakle, lako može da poremeti naše fizičko i psihičko zdravlje, zato se polako distancirajte.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*